BIP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualna godzina
Odwiedziło nas
Home Aktualności

Aktualności2


„11 LISTOPADA”

B. Brykczyński

W historii Polski, tak się składa,

był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada

nasz kraj z niewoli się wyzwolił.


I wtedy myśl powstała taka

by przez szacunek do przeszłości,

ten dzień na zawsze dla Polaka

pozostał Dniem Niepodległości.

 


Zadanie z patriotyzmu

Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili. Czy jednak w dzisiejszych czasach pojęcie „patriotyzm” jeszcze istnieje? Czy każdy może być patriotą? Może przejawem umiłowania wobec kraju jest choćby wywieszenie flagi państwowej podczas Święta Konstytucji 3-go Maja czy odśpiewanie hymnu z okazji meczu? Warto się nad tym zastanowić.

Okazję do takich przemyśleń mieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kroczycach i w Pradłach w poniedziałek 5 listopada podczas oglądania spektaklu pt.: „Zadanie z patriotyzmu”, przygotowanego przez aktorów teatru „Maska” z Krakowa. Aktorzy przedstawili młodzieży wizerunek współczesnego patrioty. Wszystko w zabawny sposób, trafiający do uczniów. Dodatkowo sami uczniowie zostali zaangażowani w tworzenie spektaklu.

Fabuła spektaklu toczyła się wokół pracy domowej z j. polskiego nastolatki. Zadanie do prostych nie należało. Trzeba było przedstawić wizerunek patrioty XXI wieku. Na pomoc, przychodzili różni koledzy. Każdy uważał się za patriotę, jednak ich obraz nie odpowiadał uczennicy.

Po wizycie kolegów, uczennica przypadkowo znalazła wskazówki pozostawione przez tatę. To właśnie jego poglądy dały jej do myślenia. Tata słysząc część rozmów z kolegami zapisał pewne uwagi i sugestie. Punkty te początkowo były dla niej niejasne. Po chwili jednak dochodzi do właściwych spostrzeżeń, odkrywając postawę prawdziwego patrioty. Wniosek był dla niej zaskakujący - patriotą jest ona sama.

Spektakl miał za zadanie skłonić młodzież do dyskusji o współczesnym rozumieniu patriotyzmu, szczególnie teraz, gdy Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości.

 


"Opowieści z teczki profesora Książeczki"

5 listopada 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach zaprosiła Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Aktorzy przedstawili bajkę pt.: „Opowieści z teczki profesora Książeczki” dla przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej w Kroczycach.

Spektakl miał na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcenie najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania książek.

Tytułowy profesor Książeczka opowiadał dzieciom jak wielką moc ma wyobraźnia, którą kształtujemy dzięki czytaniu książek. Każda myśl w jego głowie przeradzała się w spotkanie z żywym bohaterem. W ten sposób dzieci poznały Czerwonego Kapturka, Kopciuszka i Misia Chrapcia. Dzieci pomogły profesorowi odkryć, że bajki ukryte w jego teczce mogłyby trafić do wydawnictwa, a później na regały wielu bibliotek. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym dzieciom oraz ich opiekunom za udział w przedstawieniu i miło spędzony czas.
 

 


 

 


 


Majowe spotkania w bibliotece

Wycieczka do biblioteki to jeden z najlepszych sposobów zainteresowania dzieci książką. Majowe spotkania przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach stały się tradycją w naszej bibliotece i mają za zadanie propagować literaturę, wyrabiać kulturę czytelniczą oraz wzbudzać w dzieciach chęć osobistego kontaktu ze słowem pisanym. Dzieci z wielką ciekawością oglądały pomieszczenia biblioteki, słuchały jak pani bibliotekarka opowiada im w jaki sposób szukać interesujących ich pozycji, jak się należy zachować w czytelni i po czym rozpoznać, że książka należy do biblioteki. Przedszkolaki przypomniały sobie również , jakie są zasady i czego nie wolno robić z książką. Obiecały także, że przyprowadzą swoich rodziców i założą sobie konto czytelnika, aby móc w pełni korzystać z usług biblioteki. Nie zabrakło również głośnego czytania bajek, zagadek, zgadywanek oraz wielu zajęć plastycznych. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie kolorowe zakładki do książek i słodką niespodziankę.

14.05 - Grupa 4 latków

16.05 - Grupa 6 latków


21.05 - Grupa 5 latków


22.05 - Grupa 6,7 latków

23.05 - Grupa 7 latków

25.05 - Grupa  7 latków

 


 

Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim

18 maja 2018 r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach był Arkadiusz Niemirski. Spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kroczycach i w Pradłach.
Arkadiusz Niemirski jest kontynuatorem przygód Pana Samochodzika, stworzonego przez nieżyjącego już Zbigniewa Nienackiego. Wzbogacił serię o kolejne szesnaście tytułów, po czym zaczął wydawać książki detektywistyczne dla młodzieży i dorosłych m.in. ”Testament Bibliofila”, „Tajemnica Fabritiusa”, czy „Pojedynek detektywów”.
Autor w formie prezentacji przedstawił swoją biografię oraz drogę artystyczną – od założenia kabaretu, przez pracę w III Programie Polskiego Radia do chwili obecnej. Przybliżył młodzieży postać niepozornego historyka sztuki – Tomasza, tytułowego Pana Samochodzika – kultowego polskiego detektywa.

Pisarz z dużą dawką humoru, posługując się językiem zrozumiałym dla młodego pokolenia przekonywał uczestników spotkań do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Apelował by mieli marzenia, cel życia i pasje, zachęcał do czytania wartościowych książek oraz swojego bloga, prowadzonego na własnej stronie internetowej. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książkę z autografem.


Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych - informacja dla czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, że: 1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach, adres: ul. Batalionów Chłopskich 4/5, 42-425 Kroczyce,tel. 34 3337420,  2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych: tel. 34 3337420,  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


 

Trzecioklasiści w bibliotece

W maju uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Kroczycach pod opieką wychowawców gościli w Gminnej Bibliotece Publicznej. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z jej zbiorami. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki oraz pracę bibliotekarza. Uczniowie dowiedzieli się w którym miejscu znajduje się literatura dla dzieci i młodzieży, jak wypożycza i szanuje się książki.

Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania pt. : „Detektyw Pozytywka –Zagadka pierwsza, gdzie są moje skarpetki w delfiny?”. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie zakładki promujące bibliotekę.

Mamy nadzieję, że ta wizyta zachęci dzieci do sięgnięcia po książki.

 


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

To ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia jak co roku w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich aktywnie włącza się nasza biblioteka i wiele innych z całej Polski. Ten dzień to okazja do promowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Z tej okazji odwiedzili nas uczniowie z klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej w Kroczycach.

 


"Z duszą życie jest łatwiejsze"

26 lutego i 12 marca 2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyły się spotkania autorskie z Moniką Kowalską autorką tomiku poezji pt.: ”Z duszą życie jest łatwiejsze”. Monika Kowalska jest mieszkanką Lgoty Murowanej w gminie Kroczyce, absolwentką Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Młoda dusza stale szukająca swojego miejsca w świecie. Wiecznie głodna wiedzy, poznawania oraz rozwoju.

W czasie spotkań publiczność miała możliwość wysłuchania wierszy w interpretacji autora, m.in.: Życie, Zmęczenie, Dwa w jednym, Ja kontra ja, Być, Lustro, Unikat, Spotkanie, Zgoda, Prośba, Czym jest życie, Jesteś darem.

Spotkania przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zakupili tomiki wierszy z dedykacją autora.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością tej niezwykle obiecującej poetki.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy w bibliotece prezentować utwory naszej aktywnej czytelniczki.

Spotkanie  z 12 marca


Spotkanie z 26 lutego

 


 


Pingwiny w bibliotece

6 lutego w mroźny poranek odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Kroczycach.

Tym razem „wyruszyliśmy” na wyprawę w okolice bieguna południowego, gdzie żyją w dużych gromadach pingwiny. Chociaż pingwiny są ptakami, nie potrafią latać. Na lądzie chodzą niezdarnie, kołysząc się na boki. Za to świetnie pływają i nurkują wiosłując skrzydłami. Żeby ochronić się przed zimnem, stają w zwartej grupie w kształcie koła i systematycznie zamieniają się miejscami z ptakami znajdującymi się na zewnątrz stadka.

Następnie uwagę dzieci przykuła prezentacja o Małym pingwinku Pik - Pok - mieszkańcu Wysp Śnieżnych Burz., który marzy o podróżowaniu. Pik-Pok zatem zwiedza Europę, dzięki czemu poznaje wspaniałych przyjaciół i przeżywa cudowne przygody.

Po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi życia pingwinów, zadaniem każdego dziecka było wykonanie swojego pingwinka z przygotowanych wcześniej materiałów. Przedszkolaki doskonale wywiązały się z powierzonego im zadania. W nagrodę za wykonaną pracę otrzymały pamiątkowe książeczki i słodki upominek.

Prace plastyczne można podziwiać w bibliotece.
 

Dzień Pluszowego Misia

W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, w piątek 1 grudnia uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej w Siamoszycach spotkali się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach.

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest wspaniałym pomysłem. Miś bowiem jest najlepszym przyjacielem każdego dziecka, nawet niektórzy dorośli mają w swych domach, z sentymentu ulubioną maskotkę najmłodszych lat.

„Pokochaj pluszowego misia,

on przyjacielem dzieci jest,

Dorotka, Adaś i Justysia,

wesoło wszyscy bawią się”.

W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wiersza pt. „Miś jest mały”, a także rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w przyrodzie. Uczniowie bezbłędnie odgadywali ilustracje znanych bajkowych misiów : Misia Uszatka, Misia Puchatka, Misia Koralgola, Misia Yoggi itd. Goście mieli także okazję zobaczyć wystawę książek, których bohaterami były małe niedźwiadki oraz wysłuchały opowiadania pt.: „Stare misie nie chodzą po drzewach”.

Kolejnym punktem spotkania była praca plastyczna, zadaniem uczestników było wykonanie wyklejanki „wesołego misia”. Następnie odbyła się prezentacja multimedialna o przygodach Trzech Misiów.

Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor.

Na koniec wspólnego świętowania uczniowie otrzymali słodkie co nieco oraz zakładkę do książki.


16 października odwiedziły bibliotekę dzieci z grup Misie i Krasnale wraz z Kadrą Przedszkola Bajkowa Kraina z Przyłubska.

Takie spotkanie umożliwia bezpośredni kontakt dziecka z książką, rozbudza zainteresowania czytelnicze, przybliża literaturę dziecięcą. Przedszkolaki miały możliwość przejścia między regałami aby zapoznać się z księgozbiorem biblioteki. Dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak dbać o książki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. : „Pszczółka Psotka”. Największą atrakcją tego spotkania było indywidualne przeglądanie książeczek z dziecięcego repertuaru. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie słodkie „co nie co” i obiecały często odwiedzać to ciekawe miejsce.


"SÓWKA MĄDRA GŁÓWKA"

W dniu 6 października 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach zaprosiła Przedszkolaków z Kroczyc i uczniów klas I - III ze Szkół Podstawowych z Pradeł, Kroczyc i Siamoszyc do obejrzenia przedstawienia pt. „Sówka Mądra Główka”. Przedstawienie przygotował Teatr „Duet” z Krakowa. Sztuka miała na celu przybliżenie dzieciom korzyści z czytania książek, Dzieciaki dowiedziały się, że czytanie ułatwia naukę, przynosi wiedzę, rozbudowuje słownictwo, uczy myślenia i pomaga w zrozumieniu świata.

Przedszkolaki i uczniowie z dużym zaangażowaniem, radością uczestniczyły w przedstawieniu. Nie zabrakło śmiechu, wspólnego śpiewania oraz dobrej zabawy.

Szkoła Podstawowa w Siamoszycach

Przedszkole w Kroczycach


Szkoła Podstawowa w Kroczycach


Szkoła Podstawowa w Pradłach 

Spotkanie autorskie z Panią Jolantą Szwalbe

26 czerwca o godz.15 30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Jolantą Szwalbe, autorką antologii cytatów. Pani Szwalbe swoje książki kieruje do wszystkich bez względu na wiek i płeć, ale nie ukrywa, że szczególną grupą docelową jest grupa 50+.
Jej motto brzmi: „Nie starzeje się ten, kto umie cieszyć się życiem”.
Autorka zaprezentowała nam myśli wielu znanych ludzi. Opowiadając o ich dokonaniach przytaczała ciekawe cytaty. Swoich słuchaczy wzruszyła i rozśmieszyła do łez, a także napełniła niebywałym optymizmem. Jej misją jest inspirować do aktywności, dawać radość, dobrą energię ale i nadzieję, że można przezwyciężyć najgorszą sytuację w życiu. Cytat: „Jeśli jest coś albo ci się śni, że możesz, zacznij to robić, w śmiałości tkwi geniusz, potęga i magia” (B. Franklin). Książki Jolanty Szwalbe: „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Złap na zawsze wiatr w żagle”, „Sekrety istnienia”, „Sto i więcej lat w aktywności”, „Obudź się do życia”, „ Szczyty i przepaście”, „Wyrusz w drogę” będą dostępne do wypożyczenia w Bibliotece. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami i podziękowaniami za ogromną dawkę optymizmu. 

19 czerwca gościliśmy ostatnią grupę sześciolatków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach. 

Chętnych zapraszamy do zapisu pod nr tel. 34 3337420


Majowe spotkania cd.

31 maja odwiedzili nas uczniowie klas I i II ze Szkoły Podstawowej w Pradłach.

Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki oraz zasadami korzystania z niego.

Uczniowie wykazywali się aktywnością i wiedzą odpowiadając na pytania i zagadki

dotyczące ulubionych bohaterów bajek.

Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania „Jem zdrowo” z serii Przygody Fenka.

Przewodnim tematem zajęć było ustalenie regulaminu poszanowania książki. Dzieci wspólnie ustaliły jak należy dbać o książki aby służyły innym przez wiele lat.

NASZ REGULAMIN POSZANOWANIA KSIĄŻEK:
1. Myj ręce przed czytaniem
2. Nie pisz i nie rysuj w książce
3. Nie śliń palców
4. Nie czytaj przy jedzeniu
5. Nie zaginaj rogów kartek
6. Nie wyrywaj kartek z książki
7. Używaj zakładki
8. Obłóż książkę w papier lub w folię

Na zakończenie każdy z uczniów własnoręcznie wykonał swoją wiosenną zakładkę.Przyjemne z pożytecznym

25 maja 2017 r. od godz. 10.00 -12.00 w Bibliotece w Kroczycach odbyły się zajęcia plastyczne dla dwóch grup dzieci z Oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej Fundacji "Elementarz" w Siamoszycach .

Na kolejnych zajęciach 26 maja o godz. 10.00 odwiedziła nas grupa 6 latków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach

Dzieci z wielką ciekawością oglądały pomieszczenia biblioteki, słuchały jak pani bibliotekarka opowiada im w jaki sposób szukać interesujących ich pozycji, jak się należy zachować w Bibliotece i po czym rozpoznać, że książka należy do biblioteki.

Przedszkolaki przypomniały sobie również jakie zasady obowiązują w bibliotece i czego nie wolno robić z książką.

Tematem przewodnim spotkań był zbliżający się Dzień Matki.

Pani bibliotekarka z tej okazji przeczytała opowiadania pt: „Martynka i Dzień Matki” oraz ,,Franklin i książka z biblioteki”.

Dla zaproszonych gości, bibliotekarki przygotowały potrzebne materiały plastyczne, z których przygotowano laurki. Dzieci zaopatrzone w kolorowe kartki papieru, kwiatuszki oraz pozostałe akcesoria niezbędne dla młodego artysty, ochoczo zabrały się do pracy. Z rumieńcami na twarzach, pod okiem bibliotekarek własnoręcznie wykonały laurki.

W miłej atmosferze i twórczym bałaganie, powstało wiele upominków, które zostaną wręczone. Zapewne ucieszyły oko i serce niejednej z Mam.

Grupa 3 i 4 latków z Siamoszyc

p

Grupa 5 i 6 latków z Siamoszyc

Grupa 6 latków z KroczycSpotkanie z książką

Majowe spotkania z książką stały się tradycją w naszej bibliotece i mają za zadanie propagować literaturę, bibliotekę oraz wzbudzać w dzieciach chęć osobistego kontaktu ze słowem pisanym.

19 maja odwiedzili nas uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Pradłach.

Głównymi celami tego spotkania było:

• Kształtowanie szacunku do książki i zachęcanie do dbania o jej wygląd,

• Kształtowanie nawyku uważnego słuchania i wyciągania wniosków z przeczytanego tekstu,

• Zapoznanie z etapami powstawania książki,

• Rozwijanie umiejętności manualnych i plastycznych.

Dzieci zapoznały się z księgozbiorem biblioteki oraz zasadami korzystania z niego.

Zajecia miały za zadanie przybliżenie dzieciom drogi książki od pomysłu pisarza do księgarni i biblioteki.

Uczniowie wykazywali się aktywnością i wiedzą odpowiadając na pytania i zagadki

dotyczące ulubionych bohaterów bajek.

Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o Skrzacie Jagódce.

Kolejnym punktem zajęć było samodzielne wykonanie Minionków z papierowych rolek. Każdy z uczestników zajęć wykonał swojego Minionka. Następnie wszystkie dzieci utworzyły bezludną wyspę umieszczając na niej swoje Minionki.

 


8 maja z okazji Tygodnia Bibliotek odwiedziły bibliotekę 3 i 4 latki z Przedszkola Publicznego w  Kroczycach.

Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami  w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały i komentowały.

Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Każde z dzieci mogło próbować sił w zagadkach, które pobudziły dzieci do aktywnego uczestnictwa i szybkiego kojarzenia. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły.

Następnie pani bibliotekarka przeczytała bajeczkę pt: „Jak  skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”.

Po części literackiej przyszła kolej na plastyczną, w której dzieciaki wykazały się zdolnościami manualnymi. Mamy nadzieję, że dzieci wrócą do nas nie tylko na następne spotkanie, ale też żeby wypożyczyć książkę. Spotkanie odbyło się w radosnej,  pełnej uśmiechów atmosferze, za co dziękujemy nie tylko dzieciom ale również opiekunom.

Zapraszamy ponownie!


28 kwietnia 2017r. gościliśmy  na konkursie  "Pięknie czytam !" w Szkole Podstawowej w Kroczycach.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas I-III.


Drogi Czytelniku,

Nasza Biblioteka zgłosiła udział do Konkursu  „1000 książek do wygrania”

Konkurs trwa od 28 kwietnia 2017 r. do 26 czerwca 2017 r.

W Konkursie zostanie przyznanych 1000 nagród książkowych, rozdzielonych między Uczestników Konkursu.

O wyniku Konkursu decyduje końcowa procentowa ilość zdobytych przez Uczestników głosów.

Zapraszamy Cię do głosowania na naszą bibliotekę na stronie:

www.novaedita.com wejść w link KONKURS - odnaleźć  na liście Gminną Bibliotekę Publiczną w Kroczycach i oddać głos.

Głosy można oddawać co 1 minutę.

Bardzo dziękujemy za każdy oddany głos.Wielkanocne spotkanie w bibliotece

Wielkanoc to czas, aby przypomnieć o tradycjach świątecznych, kolorowych pisankach, baranku, tradycyjnych potrawach wkładanych do koszyczków. 4 kwietnia odwiedziła nas druga grupa pięciolatków z Panią  A. Pompka z Przedszkola Publicznego w Kroczycach.

Zbliżające się święta Wielkanocne były okazją do pogadanki z przedszkolakami na temat zwyczajów i tradycji świątecznych. Krótko omówiliśmy symbole wielkanocne, następnie dzieci rozwiązywały zagadki związane z tymi świętami.

Później bibliotekarka przeczytała gościom bajkę Doroty Kozioł pt.: “Zajączek Feliks”. Rozbrykany zając Feliks bardzo chciał przeżyć niezwykłą przygodę. Pomimo, że był strasznym śpiochem wstał pewnego dnia rano i wyruszył na poszukiwanie przygód. Na swojej drodze spotkał żołnierzy pilnujących grobu Jezusa i razem z nimi postanowił czuwać by zobaczyć Zmartwychwstanie. Żołnierze swoich obowiązków nie dopełnili, ponieważ ze zmęczenia zasnęli, tylko wytrwały Feluś zobaczył żywego Jezusa.W nagrodę za odwagę Jezus obiecał Feliksowi, że będzie zawsze czujny a wszystkie zające na całym świecie będą  spały z otwartymi oczami. Historia ta odmieniła całe dotychczasowe życie zajączka.

Ostatnim punktem spotkania było wykonanie zajączka. Dzieci miały przygotowane oklejone siwą bibułą rolki po papierze toaletowym, uszka i łapki  z siwego kartonu, klej oraz różowe dodatki z samoprzylepnego papieru. Grupa solidnie pracowała w wyniku czego powstały wesołe wielkanocne zajączki, które można podziwiać na wystawie w czytelni.


 


 

Wiosenne spotkanie w bibliotece

Z każdym dniem robi się coraz cieplej. Drzewa i krzewy budzą się do życia,  a i wśród zwierząt panuje wzmożony ruch. Czy to już wiosna ?

30  marca gościliśmy pierwszą grupę pięciolatków  Pani A. Kliś z Przedszkola Publicznego w Kroczycach.

Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieciom bardzo spodobały się kolorowe           i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały.

Wprowadzając  wiosenny  nastrój w bibliotece  nasze pięciolatki rozwiązywały  zagadki związane z tą porą roku,  póżniej grzecznie wysłuchały opowiadania  pt. „Jak rośnie twój ogród ?” z serii Kubusia Puchatka. Z książki dzieci  wyniosły niezbędne  rady Krolika jak siać i uprawiać ogród.  Co Puchatek i przyjaciele musieli zrobić aby wyrosły piękne kwiaty w ogrodzie?

W nawiązaniu do przeczytanego opowiadania,  każde dziecko miało za zadanie wykonać swój ogródek kwiatowy  mając do   dyspozycji: bibułę, zakrętki, patyczki, klej, plastelinę  i papierowy talerzyk. Przedszkolaki z pomocą opiekunów i bibliotekarzy stworzyły piękne prace, które można podziwiać na wystawie w czytelni.

Zajęcia te dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i wzbogaciły ich o nowe doświadczenia.Szkolenie dla bibliotekarzy – Bibliotekarz animator kultury

16 lutego 2017 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu odbyło się szkolenie „Bibliotekarz animator kultury – dzieci i młodzież”. Szkolenie przeprowadzone było przez Instruktora ds. sieci bibliotek miejsko-gminnych i gminnych w powiecie zawierciańskim. Wzięło w nim udział 18 bibliotekarzy z bibliotek z powiatu zawierciańskiego, w tym 2 pracowników biblioteki kroczyckiej.Ferie z książką 2017

Gromadka dzieciaków z Przedszkola w Kroczycach w wieku od 3-6 lat odwiedziła bibliotekę 26 stycznia , gdzie miała zapewnione różnorodne zajęcia m.in.:

- bajka na Dzień dobry: "Kozucha  Kłamczucha",

- warsztaty plastyczne,

 

- mini kino dla dzieci – bajki animowane,

- niespodzianki.

Dzieci z wielką pasją i zaangażowaniem brały aktywny udział w zajęciach. Przyszły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, który dla bibliotekarzy prowadzących zajęcia był najlepszym podziękowaniem i uznaniem. Były to pracowite, wesołe, twórcze i kreatywne chwile spędzone w bibliotece. Na koniec za aktywny udział w zajęciach, każde dziecko otrzymało w prezencie książkę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za miło spędzony czas i zapraszamy na kolejne „Ferie w Bibliotece”.


11 lutego bibliotekarze odwiedzili dzieci w Przedszkolu w Kroczycach. W zajęciach wzięły udział dzieci w wieku od 3-6 lat.

Przedszkolaki wysłuchały bajek z serii Zimowe opowieści czytane przez bibliotekarzy, następnie każde dziecko otrzymało

malowankę do kolorowania i słodką niespodziankę. Prace dzieci można zobaczyć na wystawie w bibliotece.
13 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach zaprosiła najmłodsze dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej w Kroczycach i w Siamoszycach na bajkę pt.: " Przygody Misia Podróżnika” przygotowaną przez aktorów teatru Duet z Krakowa.

Spektakl opowiadający o przygodach sympatycznego Misia Zbysia i jego przyjaciół.

Przesłaniem spektaklu było to, że pomoc i dobroć jaką okazujemy innym wraca do nas w dwójnasób oraz, że nazbyt częste i zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych tj. laptop czy telefon warto zamienić choćby na spacer po okolicy czy ciekawe zabawy ogólnorozwojowe wprowadzające dziecko w świat rzeczywisty w formie dla niego przystępnej.

Atutem spotkania była zabawa polegająca na aktywnym udziale młodych widzów w widowisku. Dzieci miło spędziły czas na wspólnej zabawie.

Szkoła Podstawowa w Kroczycach

Przedszkole w Kroczycach

Szkoła Podstawowa Fundacji Elementarz

w Siamoszycach28 listopada gościliśmy na Koncercie Jesiennym w Przedszkolu Publicznym w Kroczycach.


17 listopada b.r. o godz.1000 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy na temat : "Nowe technologie w pracy bibliotekarza"

Szkolenie przeprowadziła  Instruktor Powiatowy z Miejskiej  i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. W warsztatach udział wzięli Instruktor z Biblioteki Śląskiej i wydelegowani bibliotekarze z poszczególnych bibliotek w powiecie.Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła”

Wisława Szymborska

Wycieczki dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kroczycach


We wrześniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili nową siedzibę  Gminnej Biblioteki Publicznej  w Kroczycach. Podczas spotkań dzieci poznały pracę bibliotekarzy, księgozbiór biblioteki oraz zasady wypożyczania książek .

Klasa I

Klasy II

Klasy III

Klasy IV

Klasa V

Klasy VI


 

Uroczyste otwarcie biblioteki w nowej siedzibie

Dzięki staraniom wielu osób  z naszej gminy, a szczególnie Pana Wójta  Stefana Pantaka  i  Rady Gminy powstała piękna Biblioteka.

W piątek 5 sierpnia 2016r. o godz. 14.00 odbyło się uroczyste otwarcie naszej biblioteki. Lokal znajduje się w Kroczycach przy ulicy Batalionów Chłopskich 4/5. Na parterze urządzony jest kącik dla maluszków, wyodrębnione są księgozbiory : literatura dla dzieci i młodzieży, literatura piękna, literatura popularnonaukowa  oraz  stanowisko komputerowe dla osoby niepełnosprawnej. Na poddaszu znajduje się odrębna czytelnia z księgozbiorem podręcznym i 3 stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym dostępem do Internetu.

W porównaniu do poprzedniego lokalu zyskaliśmy bardzo dużo m.in. : dużo większą powierzchnię, łatwy dostęp  dla osób niepełnosprawnych, nowe wyposażenie.

W uroczystości udział wzięli: Wojewoda Śląski Mariusz Trepka, Starosta Zawierciański Krzysztof Wrona, Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski, Wójt Gminy Kroczyce Stefan Pantak, ksiądz proboszcz Jan Kopeć, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu Małgorzata Borowik, Radni Gminy Kroczyce, redaktor naczelny Kuriera Zawierciańskiego Jarosław Mazanek, mieszkańcy. Na ręce Pani Dyrektor Zofii Machury złożono prezenty do nowego lokum – nowe cenne pozycje książkowe które wzbogacą zbiory biblioteki.


Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

Dnia 31 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach miała zaszczyt gościć Wiesława Drabika, autora ponad 200 książeczek adresowanych do dzieci.

Spotkania odbyły się  w szkołach podstawowych w : Pradłach, Siamoszycach i Kroczycach.

Każde spotkanie przebiegło w miłej, radosnej, ciepłej i rymowanej atmosferze. Dzieci  były bardzo zadowolone ze wspólnej zabawy. Bez wątpienia pisarz lubi dzieci.

Twórca ma dar łatwego nawiązywania kontaktu z dziećmi i potrafi skupić ich uwagę. Godzina minęła szybko, a dzieci rymowały, zgadywały i drobne nagrody otrzymywały.

Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze, z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczniów i zachęci ich do sięgnięcia po książki autora.

Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książeczek z dedykacją autora.


Szkoła Podstawowa w Pradłach

Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" z Oddziałem Przedszkolnym w Siamoszycach

Szkoła Podstawowa w Kroczycach24 maja bibliotekę odwiedziły dzieci z "zerówki" ze Szkoły Podstawowej Fundacji "Elementarz" z Oddziałem Przedszkolnym w Siamoszycach

Dzieci  miały okazję dowiedzieć  się m.in.: w którym miejscu umieszczone są dla nich bajeczki, co zawiera książka i jak jest wypożyczana.  Uzyskały informację na temat zasad korzystania z biblioteki.  Pani dyrektor opowiedziała  dzieciom  o pracy w bibliotece, a także o tym, że można wypożyczać nie tylko książki ale i czasopisma. Dzieci dowiedziały się też, że  w bibliotece znajduje się czytelnia, gdzie można spokojnie usiąść  i skorzystać :  z książek popularnonaukowych  z księgozbioru podręcznego, komputerów oraz poczytać czasopisma. Wysłuchały opowiadania z serii Samochodzik Franek p.t.: "Detektyw".

Atrakcją tego spotkania było indywidualne przeglądanie książeczek z dziecięcego repertuaru oraz oglądanie bajek na dużym ekranie.TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8.05 -15.05

Jak co roku w maju bibliotekę odwiedziły wszystkie grupy przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach. Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt dziecka z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej. Dzieci miały możliwość przejścia między regałami aby zapoznać się  z księgozbiorem biblioteki. Dowiedziały się jak można stać się  czytelnikiem biblioteki oraz jak dbać o książki. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania z serii Zwierzęta Oli,  pt.: „Odwagi mały marynarzu”. Największą atrakcją tego spotkania było indywidualne przeglądanie książeczek z dziecięcego repertuaru oraz Prezentacja Świat Baśni na dużym ekranie. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie,  kolorowe zakładki do książek i obiecały często  odwiedzać to ciekawe miejsce. Zapewniały również, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.


27 kwietnia br. o godz. 1600 w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyła się prezentacja multimedialna dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kroczyc. Prezentację przeprowadziła  Anna Gawrońska instruktor Miejskiej  i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Podczas prezentacji zostały omówione podstawowe zasady korzystania z Internetu. Panie miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat  jak wykorzystać zasoby Internetu do rozwijania swoich pasji i zainteresowań m.in. : Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, dekoracje okolicznościowe, pieśni i potrawy regionalne. Na koniec tego miłego spotkania Panie zaśpiewały pieśni ze swojego repertuaru.27 kwietnia 2016r. gościliśmy  na konkursie "Pięknie czytam" w Szkole Podstawowej w Kroczycach.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas I-III.
21 marca 2016r. gościliśmy na konkursie recytatorskim  "Wierszykami witamy wiosnę"

w Przedszkolu Publicznym w Kroczycach


 


 

Ferie w bibliotece 2016

 

 

 


"Pszczółka Kaja i przyjaciele"

15 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach zaprosiła najmłodsze dzieci z Przedszkola, Szkoły Podstawowej w Kroczycach, Siamoszycach i w Pradłach na przedstawienie teatralne pt.: " Pszczółka Kaja i przyjaciele” przygotowane przez aktorów teatru Duet z Krakowa. Bajka opowiadająca o przygodach sympatycznej pszczółki i jej przyjaciela trutnia Śmieszka, przekazała w przystępny sposób dużo wiedzy przyrodniczej. Dzieci poprzez tę bajkę poznały m.in. różne owady i zwierzęta, ich zwyczaje oraz wygląd. Wzbogacona była też w ciekawe efekty dźwiękowe i muzykę. Aktorzy grupy teatralnej Duet potrafili wejść w świetną interakcję z młodą publicznością, zapraszając ją do udziału w większości scen. Dzieci bardzo ładnie naśladowały żuczka toczącego roślinną kulkę, dżdżownicę, wykazały wiedzę jakie owady mają kolory, jakie wydają dźwięki – no i oczywiście co robią, np. pszczółka - miodek. Kolorowa scenografia, prześmieszna gra aktorów, aktywny udział dzieci zapewniły wspaniałą zabawę.

 „Wolne Lektury” w katalogu Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach

 


 

Na początku 2015 r. uruchomiono w bibliotece dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki:

http://www.kroczyce-gbp.sowwwa.pl/

W katalogu Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci. Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę NarodowąBibliotekę ŚląskąBibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Kolekcja „Wolnych Lektur” została w pierwszej kolejności udostępniona w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl. Po wstępnym porozumieniu twórców portalu          z Fundacją, metadane opisowe dokumentów elektronicznych zostały przekonwertowane do formatu MARC21, a następnie zaimplementowane do portalu w.bibliotece.pl To dało początek kolejnym pracom związanym z dostosowaniem formatów danych. Słowa kluczowe z opisów bibliograficznych „Wolnych Lektur”, które nie występują  w strukturze danych MARC21 a są ważne dla użytkowników, odpowiednio przystosowano w postaci haseł tematycznych do obowiązującego w bibliotekach formatu opisów zbiorów bibliotecznych.

Dostęp do „Wolnych Lektur” jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

 


 

Spotkanie z Magdaleną Zarębską autorką książek dla dzieci

18 listopada b.r. gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach panią Magdalenę Zarębską - autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 
Spotkanie odbyło się na  sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej, poświęcone było twórczości Magdaleny Zarębskiej. Pisarka zaprezentowała dzieciom swoje książki :  Kaktus na parapecie; Ida, konie i reszta świata; Ida i konie z Zielonej Wyspy; Ida i Filip, przyjaciel koni; Maja poznaje świat;  Kraina Nieczytania; Nadchodzi słoniątko. Przeczytała fragment książki zatytułowanej Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali (utwór ten został ogłoszony książką roku 2013). W książce można znaleźć wiele ciekawych informacji o Górnym Śląsku, tradycjach i zwyczajach górniczych, napisana jest w języku polskim oraz gwarą śląską.
Spotkaniu towarzyszyły również gry i zabawy. Pod koniec spotkania dzieci zadawały wiele pytań. Pisarka przyznała, że lubi jeździć konno i czytać książki przygodowe. Książki pisze rano, pomysły do nich bierze z codziennego życia. Nigdy nie tworzy kilku książek naraz, gdyż woli skoncentrować się nad jednym tworzonym przez siebie światem literackim.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki z dedykacją autorki.

 


 

„Zabawa w maga”

15 października 2015r. w bibliotece odbyły się kolejne zajęcia z twórczego myślenia, pt.: „Zabawa w maga” zorganizowane w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”.

Podczas spotkania dzieci z Przedszkola w Kroczycach wysłuchały książeczki Wojciecha Widłaka pt.: „Syrop maga Abrakabry”. Po odczytaniu opowieści, dzieci własnymi słowami opisywały wydarzenia oraz próbowały wytłumaczyć znaczenie trudnych słów takich jak: sułtan, zaklęcie, mag. Następnie z zainteresowaniem obejrzały slajdy przedstawiające sławnych sułtanów oraz pałace i meczety.

Zadaniem dzieci było wykonanie dla siebie czarodziejskiej różdżki.

Każde dziecko otrzymało czapkę maga i losowało kolorowe karteczki z sylabami, a następnie w parach układano zaklęcia. Po wypiciu magicznego syropu zasiadały w parze na tronie i  głośno wypowiadały własne zaklęcie  czarując różdżką. Na zakończenie dzieci tańczyły w rytmie muzyki arabskiej.

W nagrodę za aktywne uczestniczenie w zajęciach dzieci otrzymały „ Teczkę Czytam sobie w bibliotece”„Przyjaciele planety Ziemia”

12 października 2015r. o godz.10 00 w bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia   z twórczego myślenia, pt.: „Przyjaciele planety Ziemia” zorganizowane w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy pięciolatki z Przedszkola   w Kroczycach.
W magicznym worku zostały zebrane rożnego rodzaju odpady; z papieru, plastiku, tworzyw sztucznych. Dzieciaki losowały przedmioty i opowiadały:  co to jest?  i co można z daną rzeczą zrobić? Nie stanowiło to dla nich żadnego kłopotu, wszystkie przedszkolaki wiedziały, że są to śmieci, które powinno się segregować. Dowiedziały się również, że dzięki segregacji, odpady te nie trafiają na wysypisko, a zostają poddane powtórnemu przetwarzaniu odpadów czyli recyklingowi.
Dzieci wysłuchały  książki Wojciecha Widłaka pt.: „Marta i ufoludek”. Opowiedzieliśmy sobie kim jest Marta i jak zrobiła swojego ufoludka oraz jakie historie jej się przytrafiły.
Ostatnim punktem naszego spotkania było wykonanie swojego ufoludka  z odpadów i nadanie mu imienia.
Na koniec każdy uczestnik dostał pamiątkową „Teczkę Czytam sobie w bibliotece”  i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.


 

Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska  z Krakowa.

2 czerwca artyści wystąpili z przedstawieniem teatralnym " Żaba na tropie Eko- Psotnika" w Szkole Podstawowej w Pradłach,  w Przedszkolu Publicznym i Szkole Podstawowej w Kroczycach.

Zasoby ziemskie są na wyczerpaniu, dlatego powinniśmy je chronić. Edukacja ekologiczna powinna się zatem zaczynać jak najwcześniej, bo wtedy kształtują się dobre nawyki i zachowania. Ten spektakl pomoże najmłodszym zrozumieć jak ważna jest ekologia. Nauczy nowych pojęć i w bajkowy sposób zobrazuje zagrożenia dla otaczającego nas środowiska. Dzieci razem z bohaterami przeżyły niezapomnianą, a zarazem pouczającą przygodę.

Piękny dzień w lesie nie dla wszystkich jego mieszkańców zaczął się dobrze. Skaleczona szkłem, wrzuconym do stawu, Żaba wybiera się na poszukiwanie sprawcy szeregu nieszczęść, które spadły na mieszkańców lasu. W czasie podróży czeka na nią wiele zadań, ciekawych spotkań i niespodziewanych zwrotów akcji, a wszystko po to, by ująć

Eko-Psotnika” i zapobiec ekologicznej katastrofie.

Szkoła Podstawowa w Pradłach

Przedszkole Publiczne w Kroczycach

Szkoła Podstawowa w Kroczycach
Majowe wycieczki przedszkolaków

Jak co roku bibliotekę odwiedziły wszystkie grupy przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Kroczycach.

Dzieci  miały okazję dowiedzieć  się m.in.: w którym miejscu są umieszczone dla nich bajeczki, co zawiera książka, jak wypożycza się książeczki. Przedszkolaki  uzyskały również  informację na temat zasad korzystania z biblioteki.  Pani dyrektor opowiedziała  dzieciom  o pracy w bibliotece, a także o tym, że można wypożyczać nie tylko książki ale i czasopisma. Dzieci dowiedziały się też, że  w bibliotece jest czytelnia gdzie można usiąść spokojnie i skorzystać :  z książek popularnonaukowych  z księgozbioru podręcznego, komputerów oraz poczytać czasopisma. Przedszkolaki obejrzały także znajdującą się obecnie wystawę obrazów i rzeźb Stanisława Welona naszego lokalnego artysty.

Największą atrakcją tego spotkania było indywidualne przeglądanie książeczek z dziecięcego repertuaru oraz oglądanie bajek na dużym ekranie.

 


 

Wystawa rzeźb i obrazów Stanisława Welona

11 i 12 maja br. biblioteka gościła uczniów Szkoły Podstawowej w Kroczycach na spotkaniu autorskim z artystą.

Uczniowie byli ogromnie zainteresowani tematyką wystawy, która doskonale wkomponowała się we wnętrze biblioteki . Z ciekawością wysłuchali opowieści malarza, który dzielił się praktyką  artystyczną.

Artysta podkreślał, że tworzy głównie dla siebie. Jego prace odzwierciedlają dawne życie wiejskich mieszkańców gminy. Jednak szczególne miejsce w jego artystycznym dorobku zajmują obrazy przedstawiające dawne Kroczyce - „To Kroczyce z lat mojego dzieciństwa. Część budynków została, ale wielu z nich już nie ma. Panoramę odtwarzam z pamięci lub ze starych zdjęć. Zamykam oczy i wtedy wracają wszystkie wspomnienia i widoki”.

Dowiedzieli się więcej o zawartej w obrazach historii. Podziwiali bogactwo treści prac wykonanych na podstawie przeżyć i faktów, będących osobistym doświadczeniem artysty.

W 2010 roku  jego twórczość została uhonorowana „ Medalem zasłużony dla Kultury Polskiej” - to szczególne odznaczenie, nadane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 


 


21 kwietnia ciąg dalszy kursu komputerowego dla osób w wieku 50+

 


 

16 marca ciąg dalszy kursu komputerowego dla osób w wieku 50+


 


 

Dnia 27 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Kroczycach odbyły się pierwsze w tym roku bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób w wieku 50+ w ramach ogólnopolskiego projektu "Polska Cyfrowa Równych Szans" (www.latarnicy.pl). Zajęcia prowadziły: Pani Anna Gawrońska i Pani Małgorzata Głąb z Miejskiej                   i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. W trakcie zajęć Panie zapoznały grupę  z celem projektu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach. Następnie pokazały  jak włączyć i wyłączyć komputer. Wyjaśniły budowę myszki i klawiatury. Uczestnicy uczyli się podstaw obsługi komputera, poznawali praktyczne zastosowania narzędzi internetowych.
Przedszkolaki w bibliotece

19 lutego Grupa Pani Marioli z Przedszkola Publicznego w Kroczycach odwiedziła naszą bibliotekę.

 


Ferie z Gumisiami


 

10 grudnia br. w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyło się  spotkanie z Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Kostkowic i Pradeł przeznaczone dla osób w wieku 50+. Prezentację przeprowadziły Latarniczki projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans”: Anna Gawrońska i Małgorzata Głąb instruktorzy Miejskiej  i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Podczas prezentacji zostały omówione podstawowe zasady korzystania z Internetu. Panie miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat  jak wykorzystać zasoby Internetu do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.W dniu 19 listopada 2014 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach  gościła  artystów Teatru Duet z Krakowa, którzy wystąpili  z przedstawieniem teatralnym pt. : "Grzecznie i bezpiecznie"

- o godz. 8 00na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Kroczycach dla  uczniów  klas I-VI ,- o godz. 9 00 dla przedszkolaków  w Przedszkolu w KroczycachBajka ucząca dzieci jak zachowywać się kulturalnie i bezpiecznie na ulicy. Mówiąca również o bezpieczeństwie w domu, w szkole, a także na wycieczkach
i wakacjach. Uczy także dzieci "jak być zielonym" (segregacja śmieci, dbanie o środowisko). Bajka edukacyjna.

19 listopada 2014 roku o godz. 1115 artyści z Teatru Duet wystąpili również dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pradłach
z przedstawieniem teatralnym pt. :"Foszek Czyścioszek"


Bohaterem tego przedstawienia jest stworek, w którym każde z dziecka będzie mogło dostrzec siebie samego. Pokażemy dzieciom,
że foch na buzi i kaprysy, przegrywają z uśmiechem i życzliwością, że codzienna higiena i dbanie o własny organizm, nie utrudniają życia
ale czynią je łatwiejszym i przyjemniejszym. Pełna humoru i śmiechu opowieść, w zabawny sposób wskaże wszystkim drogę, jak wyeliminować zarazki i bakterie
z naszego życia


Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego

30 maja 2014 r. na Wojewódzkim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek w Rydułtowach Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymała Zofia Machura dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach. Pracę na stanowisku dyrektora tej instytucji rozpoczęła w 2006 roku. Zarządza dwiema placówkami bibliotecznymi (centralą i filią w Pradłach). W 2013 roku jej placówka - jako pierwsza biblioteka w powiecie zawierciańskim zakończyła tworzenie katalogu elektronicznego, który dostępny jest on-line. Swoim czytelnikom oferuje różne formy aktywności m.in.: spotkania autorskie ze znanymi pisarzami,artystami lokalnymi dla dorosłych i dzieci, konkursy recytatorskie, poranki z baśnią, wycieczki do biblioteki, spektakle teatralne dla przedszkolaków , uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Jest osobą kreatywną, chętnie podejmującą nowe wyzwania, cenioną i szanowaną.

 


Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska  z Krakowa.

26 maja artyści wystąpili z przedstawieniem teatralnym "Skradzione mądrości" w Szkole Podstawowej w Kroczycach, w Pradłach i w Przedszkolu w Kroczycach.

Przedstawienie opowiada historię uwielbiającego czytać Skrzata, który nie odrywa nosa od książek. Jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór (żeby stać się prawdziwym ?symbolem mądrości? musi czytać wszystko), Skrzat postanawia go odzyskać. Porzuca książki i rusza na prawdziwą przygodę. Spotyka na swojej drodze Biedronka Donka, tajnego agenta, który próbuje rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę, a przy okazji nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Kiedy Donek zostaje schwytany przez Sowę, Skrzat musi stawić jej czoła sam. Wyzywa ją na pojedynek w wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać ? wystarczy skorzystać z biblioteki. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że prawdziwy świat również wart jest uwagi, że poza kartami książek także spotkać można wiernych przyjaciół i wspaniałe przygody.

 


13 maja w Szkole Podstawowej w Kroczycach odbył się konkurs " Pięknego czytania" przeznaczony dla uczniów z klas I-III.  Do konkursu przystąpiło 10 uczestników, którzy czytali przygotowany przez siebie fragment książki oraz otrzymali (w trakcie konkursu) do przeczytania krótki fragment innej książki wskazany przez  Jury. Podczas czytania ocenie podlegała: płynność i bezbłędność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
 

15.04.2014 r. jak co roku w Przedszkolu Publicznym w Kroczycach odbył się konkurs recytatorski pt.:" Przedszkolak sprawny i zdrowy". Swoje wiersze na temat jak dbać  o zdrowie zaprezentowało 14 przedszkolaków . Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej zostali zaproszeni do Jury. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony książką ufundowaną przez bibliotekę.
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska  z Krakowa.

5 listopada artyści wystąpili z przedstawieniem teatralnym "Magiczna Księga" w Szkole Podstawowej w Pradłach i w Przedszkolu w Kroczycach

Spektakl opowiadał historię małego króliczka, który jest bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagają od niego, by czytał książki. Uważa to za stratę czasu, który mógłby spędzić na innych, ciekawszych jego zdaniem, zajęciach. Jest to czas, gdy nad krainą ciąży niebezpieczeństwo ze strony złego czarodzieja. Zrozpaczona czarodziejka Arielka ukrywa przed nim Magiczną Księgę Baśni. Gdyby Księga wpadła w te niepowołane ręce, czarodziej mógłby pozmieniać treść wszystkich bajek. Podczas spaceru króliczek odnajduje przypadkowo ukrytą księgę, a ponieważ bardzo się nudzi, postanawia poczytać. W trakcie czytania króliczek przenosi się do świata bajek. W ten sposób poznaje historię ?Dziewczynki z zapałkami?, ?Jasia i Małgosi? oraz ?Żabiego króla?. Gdy króliczek chce przeczytać następną bajkę, odnajduje go czarodziejka Arielka, która wraca po swoją księgę. Króliczkowi ciężko jest się rozstać z Księgą. Czytanie bardzo mu się spodobało, więc postanawia częściej odwiedzać bibliotekę.


Szkoła Podstawowa w Pradłach

Przedszkole w Kroczycach


 

28 października odbyło się przedstawienie teatralne "Grymasy Królewny Kasi"  na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kroczycach  i  było adresowane do uczniów klas I-IV.
?Grymasy Królewny Kasi? to spektakl przedstawiony w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie. Zarówno postaci występujące w bajce, a więc Królewna, Król i Królewicz, ich stroje, jak i cała sceneria tworzą typowy klimat, niezmiennie kojarzący się dzieciom z miłymi i łagodnymi bajkami. Przedstawienie traktuje o grzeczności, dobrym wychowaniu i dobrych manierach. Pokazało dzieciom jak ważne jest kontrolowanie własnych czynów i słów, jak miłe jest używanie czarodziejskich słów: ?przepraszam?, ?proszę?, ?dziękuję?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Spektakl pt.: "Nowy" został zaprezentowany dla uczniów klas V-VI oraz gimnazjum   w Gimnazjum w Kroczycach

?Nowy?  to spektakl ukazujący problem przemocy i nietolerancji. Spektakl pokazał młodzieży, że pokojowe sposoby rozwiązywania konfliktów mogą dać możliwość zwycięstwa, że na przemoc nie można odpowiadać przemocą.
Widowisko pokazało nam wielką prawdę. A mianowicie, że najczęstszym obiektem przemocy są osoby, które można określić mianem ?innych?. Wszyscy, którzy są od agresora inni (czyli grubi, chudzi, może w okularach, zbyt biedni lub zbyt zamożni a w szczególności nowi) to potencjalni wrogowie, których jego zdaniem, należy zgnębić.


 

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach w dniach 7 i 21 czerwca odbyły się  szkolenia dla dwóch grup osób z pokolenia 50+z zakresu: - Jak korzystać z Internetu i sprzętu komputerowego.

Zajęcia prowadziły: Małgorzata Głąb i Anna Gawrońska - Latarnicy Polski Cyfrowej.

W trakcie zajęć Panie zapoznały Seniorów z celem projektu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach.

Następnie pokazały  jak włączyć i wyłączyć komputer. Wyjaśniły budowę myszki  i klawiatury.

Uczestnicy za pomocą wyszukiwarek szukali zarówno informacji jak i grafik. Wyszukana m.in. : została biblioteka w Kroczycach i możliwości wyszukiwaniaksiążek w katalogu online. Dodatkowo Panie pokazały Seniorom możliwości serwisu YouTube, w którym wyszukiwali sobie ulubionych wykonawców,  filmy i oglądali je. Każdy uczestnik tych zajęć założył sobie pocztę elektroniczną poprzez którą korespondowali między sobą.


 

 Przedszkolaki w bibliotece

Dnia 9 kwietnia 2013 r. grupa 4-latków z Przedszkola w Kroczycach odwiedziła bibliotekę.

Dla  "maluszków" było to ważne wydarzenie stosy książek w regałach kojarzyły się im ze "ścianami książek".

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji o pracy biblioteki. Szczególną uwagę zwróciły na pięknie ilustrowane

bajki, które mogły pooglądać.  Kilka z nich zostały przeczytane i z uwagą wysłuchane przez dzieci.

 

 


Spotkanie Autorskie  z Elżbietą Bednarczyk

8 marca 2013 roku  uczniowie Szkoły Podstawowej w Kroczycach

i dzieci z zerówki wzięły udział w spotkaniu autorskim z pisarką

Elżbietą Bednarczyk.  Spotkanie z autorką książek dla dzieci

zorganizowała  Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach.

Podczas spotkania Elżbieta Bednarczyk przeczytała dzieciom

bajki "Chciwy niedźwiadek" i fragment "Kłótni w tornistrze"

oraz wiersze dla dorosłych. Książeczkę ?Kłótnia w tornistrze?

można było zakupić z dedykacją autorki podczas spotkania.

W swojej twórczości pisarka stara się przekazywać wartości,

którymi należy kierować się w życiu. Elżbieta Bednarczyk to

pisarka tworząca bajki dla dzieci poezję; prozę i sztuki teatralne.

Ponieważ mieszka od 20 lat w Australii, w drugiej części spotkania

pisarka przekazała dzieciom tamtejsze zwyczaje oraz opowiedziała

o egzotycznych zwierzętach i swoich przygodach z papugami,

torbaczami - koala i kangurami. Dzieci bardzo żywo reagowały

na przekazywane treści.


 

Ferie w bibliotece

Podczas ferii zimowych w Gminnej  Bibliotece Publicznej

odbywały się zajęcia dla dzieci.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zgadywanie

odgłosów dzikich zwierząt. Chętnych do udzielania prawidłowych

odpowiedzi nie brakowało. Dzieci z wielkim zaciekawieniem

wysłuchały czytane  książki m.in. :  ?Tupcio Chrupcio

jest kłamczuszkiem?, ? Franklin i statek kosmiczny?, ?Maks

i niespodzianki? i wiele innych bajek.

Obejrzały także bajki z Kolekcji Domisie: Książka to przyjaciel,

Strachy, Magiczne sztuczki i Gaduła telefoniczna.

Dużą popularnością również cieszyły się wśród dzieci gry

i zabawy edukacyjne na komputerach.


5 grudnia  w Gimnazjum w Kroczycach odbyły się 3 spotkania
autorskie z Gają Kołodziej - pisarką młodego pokolenia.

Pisarka pomimo młodego wieku jest autorką trzech powieści dla młodzieży:  "Wystrzałowa licealistka" , "Wystrzałowa maturzystka", "Dar".

Spotkania te zorganizowane zostały przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gimnazjum w Kroczycach.

 

 

 

 


 

W dniu 19 listopada 2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna

w Kroczycach gościła  artystów Teatru Duet z Krakowa,

którzy wystąpili  z przedstawieniem teatralnym pt. ?Wilk i Zając

w mieście? o godz. 9 00

na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej

w Kroczycach dla  uczniów  klas I-VI .


Drugi spektakl pt. ?Niedźwiedź Strażnik lasu? artyści przedstawili

dla dzieci przedszkolnych o godz. 1015

w  Przedszkolu w Kroczycach.


 

 


5  czerwca 2012 r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kroczycach odbyły się edukacyjne spotkania autorskie z Aleksandrą Rogalą dla dzieci  z przedszkola i szkoły podstawowej. Pisarka należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie oraz do Bractwa Literackiego Białego Pasterza w Krakowie. Swoje zamiłowanie do życia autorka przedstawia nutą poezji i prozy. Słowo pisane ? jak twierdzi ? najsubtelniej odzwierciedla wnętrze ludzkiej duszy.  W jej dorobku literackim znalazły się tomiki wierszy: "Wdychając życie" i "Stokrotne dzięki". Jest autorką dramatu "Piaski oczami dziecka wojennej zawieruchy". Wydała zbór złotych myśli, które wyreżyserował czas i człowiek pt: "Myśli pisane życiem". Z okazji beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II wydała książkę wraz z płytą pt.: "Błogosławieni i święci ludzie czystego serca".

Podczas spotkań prezentowała wiersze ze swojego niezwykle pouczającego tomiku ?Dla dzieci wierszowanki na wieczory i poranki?. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały wierszy,  a potem doskonale odpowiadały  na zadawane pytania wygrywając symboliczne dyplomy  i upominki ufundowane przez autorkę. Każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci imiennie wypisanej zakładki do książki wraz z dedykacją, natomiast biblioteka otrzymała egzemplarz tomiku ?Dla dzieci wierszowanki na wieczory i poranki? z dedykacją i autografem autorki.

Przed spotkaniem autorskim dzieci obejrzały ?Wystawę fotograficzną motyli autorstwa Piotra Dziury? znajdującą się w bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

 


Poprawiony (wtorek, 06 listopada 2018 14:42)

 
>script type="text/javascript" src="/js/mootools.js"<>/script< >script type="text/javascript" src="/js/slimbox.js"<>/script<